OSP Pięczkowo Ochotnicza Straż Pożarna Pięczkowo
Pięczkowo

Star 244 GBM 2,5/8

Samochód bojowy Star 244 - to jeżdżąca legenda naszej jednostki. Służy nam już ponad 30 lat, a przez ten czas widział setki zdarzeń w których nasi strażacy nieśli pomoc bliźnim.

Do naszej jednostki zawitał w 1985 roku, krótko po tym jak nasi druhowie zajęli II miejsce na krajowych zawodach w sporcie pożarniczym zastępując tym samym na stanowisku Stara 25, do którego kluczyki otrzymaliśmy z rąk Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej płk. Jerzego Fidlera, podczas obchodów 50 lecia naszej jednostki.

Samochód wbrew pozorom nie trafił na przysłowiową wystawę. Strażacy z naszej jednostki nie próżnowali i prawie natychmiast zabrali się do montażu wszelkiego rodzaju udogodnień. Górna część zabudowy stała się miejscem do zainstalowania działka wodno-pianowego marki Rosenbauer, którego montaż wymagał również wykonania konstrukcji zasilania od motopompy. Na dachu kabiny pojawiła się natomiast lampa stroboskopowa, która nadała pojazdowi szczególnego charakteru, a znacząco zaczęła odróżniać go od fabrycznego modelu. Nasz wóz stał się chlubą gminy.

Wraz z biegiem czasu zmieniało się wyposażenie naszej jednostki. Ze względu na przynależność do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego otrzymywaliśmy coraz to nowszy sprzęt, który swoje miejsce musiał znaleźć na naszym jedynym samochodzie gaśniczym. Z tego względu konieczne było wykonanie dodatkowych wysuwanych platform, półek oraz uchwytów na urządzenia hydrauliczne, zestaw ratownictwa medycznego, aparaty powietrzne wraz z butlami oraz agregat oddymiający. Z czasem zainstalowano także system oświetlenia pola pracy, co znacznie ułatwia działania prowadzone nocą, Faktem jest jednak to, że na samochodzie zaczęło brakować miejsca na najnowszy sprzęt służący do prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego.

Dziś nasz samochód bardzo różni się od tego, który pierwszy raz stanął w pięczkowskiej strażnicy ponad 30 lat temu. Teraz, kiedy zajął już swoje miejsce w nowo wybudowanej remizie, coraz dokładniej widać na nim upływ czasu. W wielu miejscach pojawiają się oznaki rdzy oraz niszczenia materiałów z którego został wykonany.
Najcześciej czytane na naszej stronie